15 Kasım 2013 Cuma

Burma'ya destek vermeye hazırız

Burma'ya destek vermeye hazırız

Burma'ya destek vermeye hazırızMyanmar'daki Müslüman azınlığın durumunu ele almak üzere bu ülkeye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, başkent Naypidav'da üst düzey temaslarda bulundu.
Türkiye'nin yanı sıra temas grubu üyeleri Malezya, Endonezya, Mısır, Cibuti, Suudi Arabistan ve Bangladeş'ten temsilcilerin yer aldığı heyet, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu eşliğinde, Myanmar parlamentosunu ziyaret etti. Daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı'na geçen heyet, Myanmar Devlet Başkanı Yardımcısı ve Arakan Eyaleti Barış, İstikrar ve Kalkınma Uygulamaları Merkez Komitesi Başkanı Dr. Sai Mauk Kham tarafından kabul edildi. Bakan Davutoğlu, Naypidav'daki temasları kapsamında Myanmarlı mevkidaşı Wunna Maung Lwin ile de görüştü.
STRATEJİK KARAR
Davutoğlu, Naypidav'da Myanmar Tarım ve Sulama Bakanı Myint Hla ile bir araya geldi. İki bakan, TİKA tarafından Myanmar'a hibe edilen 4 traktör ile ekipmanlarının teslimi için düzenlenen törene katıldı. Davutoğlu, 'Burma, demokratikleşme ve dünyaya açılma anlamında yeni bir dönemden geçiyor. Bu süreçte destek olmaya hazırız. Burma ile stratejik ilişkiler kurmak bizim için stratejik bir karar' diye konuştu. Davutoğlu, bakanı tarım alanındaki deneyimleri aktarmak için Türkiye'ye davet etti.
Anadolu Ajansı